Słów kilka o naszym żłobku

Najciekawszą pracą na świecie jest praca z dziećmi. Można w niej określić tylko ogólne ramy zajęć, czynności i poruszanych tematów. To, co nam dorosłym wydaje się przeciekawe, czasem wcale dzieci nie zajmuje, a zachwycą się One czymś z pozoru oczywistym i zmienią coś przyziemnego w bajkowe przeżycie, które pamięta się długi czas. W każdym dziecku drzemie mały artysta, którego my chcemy obudzić. Ponieważ plastyka, muzyka i opieka nad dziećmi towarzyszą nam przez całe życie, dlatego też postanowiliśmy połączyć opiekę nad dziećmi z wychowaniem Ich poprzez sztukę.

Opiekujemy się dziećmi od 1 roku do 3 lat. Działamy jako niepubliczny żłobek w Rzeszowie. Od 2012 roku posiadamy oficjalny wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, ponieważ spełniamy wszelkie wymogi ustawy z dn. 4 lutego 2011 r o opiece nad dziećmi do lat 3 ( Dz.U. Nr 45 Poz.235). Nasz mały kolorowy świat mieści się w domu prywatnym z ogródkiem, gdzie wszystko dostosowane jest i wymyślone specjalnie dla dzieci. One są tu najważniejsze i chcemy, by czuły się u nas szczęśliwe, bezpieczne, docenione i kochane. Czas spędzony bez Rodziców nie może być jedynie oczekiwaniem. Każda minuta jest cenna i chcemy ją wypełnić pracą, nauką i zabawą, a przede wszystkim radością z tego, że jesteśmy razem.

Dzieci u nas w żłobku tworzą jedną grupę i dotyczy je ten sam rozkład dnia oraz zajęć. Wszystkie zajęcia programowe przeprowadzamy najpierw wspólnie dla wszystkich grup wiekowych. Po części łatwiejszej starszaki przechodzą do drugiej spokojnej sali, gdzie pracują w książeczkach i omawiamy trudniejsze części tematu. Lektury i bajeczki przedstawiamy często w formie teatrzyku - bardziej zrozumiałej i czytelnej dla dziecka.

Muzyka z rytmiką odbywa się codziennie. Podczas niej dzieci otwierają się na świat, zaczynają współdziałać w grupie i daje im to wiele zadowolenia. Na gitarze gra wujek, a dzieci na swoich małych, ale jakże skutecznych instrumentach . Dzieci śpiewając kilka razy dziennie bardzo szybko uczą się nowych piosenek, zwiększają zasób słów i poprawiają wymowę, a po ćwiczeniach rytmicznych dopisuje im też apetyt.

Zajęcia plastyczne prowadzimy też codziennie - oczywiście zawsze inne. Malujemy różnymi farbami i narzędziami na różnych płaszczyznach i materiałach, rysujemy na sto sposobów, lepimy z czego tylko się da lepić, wycinamy, naklejamy, oklejamy, pleciemy, drzemy, wiążemy, nawlekamy, wyciskamy i po prostu tworzymy. Wszystkie prace plastyczne dzieci zabierają sobie do domu na koniec miesiąca, bo wcześniej wiszą one na tablicy w szatni wzbudzając zachwyt oglądających.

Zajęcia sportowe odbywają się w miarę możliwości na świeżym powietrzu . Najbardziej uwielbiane są zawody prawie olimpijskie z duchem rywalizacji i zabawy integracyjne . Dzieci lubią też ćwiczenia ze wstążkami, woreczkami i piłkami. Byle było kolorowo i śmiesznie.

Zajęcia ogrodnicze związane są zawsze z porami roku i pozwalają dziecku zapamiętać rytm, w jakim żyje otaczająca nas przyroda. Dzieci same sadzą lub sieją i podlewają roślinki. Przeważnie podlewaniem zajmuje się dyżurny, a obserwacją wzrostu upraw wszyscy.

Dla chętnych dzieci raz w tygodniu odbywają się zajęcia z języka angielskiego. Przeprowadzane są skuteczną i sprawdzoną metodą nauki języka dla maluszków w wieku żłobkowym.

Zajęcia kulinarne omówiłam w dziale „jedzonko”. Dzieci w zakresie własnym zajmują się też w kąciku piękności modą i urodą mając do dyspozycji ciekawe ubrania, torebki, kapelusze, szale, peruki, sprzęt fryzjerski i biżuterię cudownej urody. Do dyspozycji jest też bogato wyposażona mała kuchnia, warsztat naprawczy Boba Budowniczego i kącik lalek dla osób z potrzebą opieki nad kimś zdecydowanie młodszym. Duży nacisk kładziemy na samodzielność - głównie przy jedzeniu i ubieraniu oraz korzystaniu z nocniczka. Dzieci w grupie bardzo szybko opanowują te trudne sztuki i mamy wtedy więcej czasu na ciekawsze zajęcia.

Aby pokazać dzieciom, jak bogatą ofertę niesie im dorosłe życie, organizujemy raz w miesiącu spotkanie z ciekawym człowiekiem. Są to osoby posiadające niecodzienny zawód lub pasję, którą w sposób przystępny chcą przybliżyć naszym maluchom. Zawsze przynoszą ze sobą niezapomniane rekwizyty.

Czasami żałujemy, że dzień jest tak krótki. Dzieci chyba mają to samo wrażenie, bo nie zawsze chcą wracać do domu, chociaż wiadomo że kochają Rodziców najbardziej na świecie. Mamy wspólnie tyle pomysłów, tyle rzeczy do zrobienia i tyle bardzo ważnych spraw do opowiedzenia że nie rozumiemy jak to jest możliwe że gdzieś na świecie są dzieci, które się nudzą. Mamy dla nich taki pomysł. Wyłączcie telewizor i zapraszamy do nas do żłobka ☺

Zobacz czy spodoba się u nas
Twojemu dziecku :)

Kurki Trzy na Facebooku